top of page

A šta ako je SNS nastala kako bi destabilizovala Srbiju?

Writer: Aleksandar StankovAleksandar Stankov

Zamislite ovaj ne u potpunosti izmišljen scenario.


Godina je 2008. i Tomislav Nikolić se odlučuje da pocepa Srpsku radikalnu stranku. Vrlo brzo kreće u formiranje sopstvene partije - Srpske napredne stranke, gde mu se priključuje i aktuelni predsednik Srbije Aleksandar Vučić.


Ova nova politička grupacija skoro 4 godine, do raspisivanja vanrednih opštih izbora 2012. godine, traži od tada aktelne vlasti koju čine DS-SPS-URS raspisvanje vanrednih izbora zbog, kako su govorili, nadolazeće ekonomske krize i protivljenja ustavnim promenama iz 2009. Naravno, i pitanje Kosova i Metohije je bilo više nego aktuelno. Već 2010. godine kreću sa antivladinim protestima i prikupljanjem potpisa za vanredno glasanje.


Vučić i Nikolić
Osnivanje SNS; foto: Wikimedia

Predsednik Srbije Boris Tadić tada kreće u opštu medijsku ofanzivu. Pojavljuje se svakog dana na svim televizijama sa nacionalnom frekvencijom i govori o novoformiranom političkom pokretu kao opciji koja Srbiju želi da oslabi i da je preda okupatoru. U tim gostovanjima mu se, s vremena na vreme, priključi i prvi čovek Republike Srpske Milorad Dodik. Sa druge strane, SNS se ne pojavljuje nigde i sam RTS njihovim protestima posvećuje tek 2 minuta na polovini Dnevnika. A onda odmah na to lepe Tadića koji ih naziva antisrbima, secesionistima i stranim plaćenicima.

Srpska napredna stranka samo u svom nazivu ima “srpska”, a dobro znamo kako je ona nastala i čijim parama. Neka lideri SNS kažu ko im je u hotelu “Ric” u Parizu obećao novac za formiranje stranke. Ne dam, eto to im kažem! Ne dam da nas vrate u mafijaške devedesete! Boriću se protiv svih njih i pobediću. Pobediće Srbija! - govorio je Tadić u jednom od brojnih obraćanja narodu.

Savetnik predsednika Tadića, medijski mag Nebojša Krstić gospodari tih godina društvenim mrežama. Na svom Fejsbuku piše:

Da li neko ko sarađuje sa bivšim američkim ambasadorom u Srbiji Vilijamom Mongomerijem može za sebe da kaže da radi u interesu Srba i Srbije? Kako naprednjaci misle da unaprede Srbiju dok im fondacija Montgomerija pomaže da zaborave na svoju ružnu radikalsku prošlost? - pisao je Krstić.

U to vreme jedan od najčitanijih dnevnih listova “Press” donosi nam ekskluzivni istraživački tekst tadašnjeg zamenika urednika Dragana J. Vučićevića pod naslovom: “Toma u gepeku išao po tajkunske pare kako bi razorio Srbiju”.

Od naših dobro obaveštenih izvora saznajemo da je lider novoformirane Srpske napredne stranke u gepeku “mini kupera” biznismena Dragana Đurića odlazio više puta u vilu drugog tajkuna Miroslava Miškovića kako bi molio za pare. Dok danju sedi na stiroporu i glumi štrajk glađu uveče ide na tajkunski viski i moli za novac kako bi rušio Srbiju. Bruko jedna! - pisalo je u tekstu između ostalog.

A sada da se vratimo u realnost.


Ono što se posle insistiranja, brojnih protesta i štrajka glađu pojedinaca iz SNS zaista desilo jeste da je Tadić u martu 2012. raspisao opšte izbore u Srbiji kako je opozicija i tražila. 


Kampanja 2012.
Svi u studiju TV Prva kod Bujoševića

Kampanja je trajala više meseci. Nije bila najčistija, ali ni nalik ovome što imamo danas, jer su političari na svim televizijama ukrštali mišljenja, a ljudi su glasali slobodno. Ej, pa na Prvoj TV su se sreli Jovo Bakić i Toma Nikolić, gde ćeš veću medijsku slobodu? I to kod Bujoševića u emisiji. SNS je imao velike mitinge u brojnim gradovima bez ikakve opstrukcije. Stajali su na trgovima i obećavali borbu protiv korupcije i evropski put. Potezom olovke naprednjaci su prvo dobili predsednika, a kasnije i parlamentarnu većinu i Vladu. Nakon svega, oni su ipak prosipali džakove sa navodno pokradenim glasovima, ali do danas ne znamo šta se tu tačno desilo. Tadić je otišao mirno i rekao: “Vidimo se u nekom drugom filmu”.


Drugim rečima, tako funkcioniše politika i otprilike tako se menjaju političke stranke i vlast u demokratskom režimu. Naprednjacima je deo glasača, na najdemokratskiji način, dao svu vlast i poverenje da upravljaju Srbijom. Tada je sve to delovalo normalno i prirodno.


Ono što se još zapravo desilo je da su pomenuti Krstić i Vučićević zaista počeli ovako da pišu, svako na svojoj platformi. Neko će reći da je i to normalno za demokratski režim, a to zapravo nije demokratija nego populizam. 


Srećom, danas smo napredni, pa smo prerasli i populizam. On je u Srbiji toliko ogoljen da je postao autokratija, pa je zato sve ono što je u gornjem tekstu izmišljeno kao vid prljave “političke” borbe, danas normalno i legitimno. A i mnogo je gore.


Protest studenata u Nišu
Traže i slobodu

Možemo sa sigurnošću da kažemo da mnogi koji su 2012. na izbornom listiću zaokružili SNS, nisu očekivali ovakvu Srbiju 13 godina kasnije. Politički sistem je razoren i sve stranke su marginalizovane, lideri medijski ukaljani. Korupcija je na svakom koraku, stranačka pripadnost važnija od krštenice, padaju nadstrešnice… Na Kosovu i Metohiji se ne glasa sa srpskom ličnom kartom. Srbija je sve dalje od EU. 


Danas su, za razliku od 2010. godine, na ulicama Srbije deca, studenti. Traže ispunjenje zahteva, pravdu i odgovornost. Narod koji ih prati i koji im se priključio traži i promene. Sve što dobijaju od vlasti su netraženi izbori i referendum uz pretnje da prelazne Vlade neće biti, a prednjače etikete da su antisrbi, secesionisti, destabilizatori i strani plaćenici.

Comments


Prati blog i ne propusti nijedan tekst

Napiši ideju, komentar, kritiku, pohvalu...

© 2035 by Train of Thoughts. Powered and secured by Wix

bottom of page