Deluje malo čudno, ali od upitno legalnih izbora i isto takve konstitutivne sednice, niška vlast funkcioniše po principu prelazne Vlade.
Oko SNS u Nišu se okupila svaka stranka i strančica koja je htela parče vlasti bez želje da samostalno odmeri snage sa drugima. Čudnom izbornom matematikom morali su da prigrabe i Rusofila, pa je sada to ozbiljna skupina partija i pokreta. Svi oni, zbog tesne većine, imaju ogroman ucenjivački potencijal pa na funkcijama u gradu, pored naprednjaka, ima i radikala, zavetnika, bivšeg SPO, socijalista, vulinovaca, ljajićevaca, kvazi-Rusa… Po tom ključu i jedan profesor fizičkog završi u fotelji direktora Narodnog muzeja, a elektrotehničar postane pomoćnik gradonačelnika Niša, ali to je neka druga priča.
U lokalnom parlamentu je većina više nego tesna. Setimo se da opozicija ima u zbiru više glasova nego SNS lista, pa su samim tim izuzetno glasni i u velikoj meri pokušavaju da utiču na odluke “većine”. Zato i “većina” odluke, predloge i ponašanje mora da prilagođava opoziciji, pa je i to neka vrsta čudne i nezvanične kohabitacije.
A ono glavno je da je aktuelna upitno legalna vlast zatekla razorenu javnu upravu nakon odlaska njihovih prethodnika iz SNS. Po potezima koje povlače sve liči da su tu kao neka prelazna Vlada koja gasi požare i krpi rupe. Tako stopiraju rasipničke projekte prethodnika, usvajaju budžet manji od poslednjeg rebalansa, rotiraju direktore i načelnike, reformišu kompletnu Upravu, pokušavaju da deluju transparentnije.
Svesni ili ne, oni su već krenuli da menjaju sistem, na svom mikro, niškom nivou pre svega jer su Nišlije već glasale protiv njih na junskim izborima i to u uslovima koji nisu bili ni fer, ni ravnopravni. O tim izborima će svakako pisati istorija, a brojnost opozicije je jedini razlog za ovakvo ponašanje vlasti. Naravno, oni ne rade stvarnu promenu, onu za koju su građani i glasali, ali je sistem toliko urušen prethodnim gradskim Vladama, da je i ovo što pokušavaju neki privid normalnosti uslovljen strogom stranačkom hijerarhijom i opterećen koalicionom trgovinom.
Prelazna Vlada nije dolazak u fotelje bez izbora
Poslednjih dana se čini da su najviši nosioci vlasti u Srbiji prosto alergični na pominjanje prelazne Vlade. Obećavaju sa TV-a da je neće dati ni po koju crnu. Kažu da neće dati fotelje opoziciji bez izbora.
Prvo, prelaznu Vladu još niko nije ni tražio zvanično. Pominju je opozicionari i analitičari kao jedan od načina za izlazak iz društveno-političke krize u kojoj se Srbija nalazi. Vlast bi to prvo trebalo da prizna, pa onda sve ostalo.
Pod dva, prelazna Vlada nije dolazak na vlast bez izbora. Prosto nije tako jer ta takva Vlada bi trebalo da ima zadatak da u oročenom roku obezbedi poštene izborne uslove kako bi sve partije, i one koje su u Vladi i van nje, mogle u izbornu trku ravnopravno, a ne kao do sada sa npr. preko 60% Aleksandra Vučića, člana SNS, na TV-u, u predizbornoj kampanji.
I sam Vučić, pa i neki drugi naprednjaci stidljivo pomenu da bi možda pre dali izbore nego prelaznu Vladu. Na stranu što ni izbore još niko nije tražio, ali oni i ne pominju izborne uslove i pored dugog OEBS-ovog spiska šta treba ispraviti i Rezolucije Evropske komisije o sumnjivim izborima iz decembra prošle godine. Da ne pominjemo ponovo niške izbore i čudnu matematiku u kojoj onaj koji ima više glasova dobija manje odbornika. Sad je malo jasnije što je prelazna Vlada trn u oku.
Kad se podvuče crta, uz studentske proteste koji prerastaju u građanske, sve više liči na to da će niška vlast, uz veliku želju da tu ostane 4 godine, zapravo biti prva koja je po principu prelazne Vlade, uz dobre izborne rezultate i pritisak opozicije, krenula u pripremu sistema kako bi sledeći izbori bili održani kako dolikuje demokratskim zemljama. Naravno, opet liči da će tada da se glasa u celoj državi, ne samo u Nišu.
Da li će to biti 2025. ili godinu posle, zavisi od poteza vlasti u Beogradu, daljih odluka studenata i spremnosti građana da menjaju stvari.
Zato srećna nam svima Nova godina. Da naredne budu mnogo bolje.
コメント